Merhaba!
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Sıkça Sorulan Sorular

Müşterilerimiz tarafından sıkça sorulan bazı soruları ve yanıtlarını burada listeledik. Bu yanıtların merak ettiğiniz bazı konuları çözüme ulaştıracağını ümit ediyoruz.

Hayır. ProtaStructure, Probina Orion’daki modelleme alışkanlıklarınızı bozmadan sizi çok daha yenilikçi bir arayüz ve güçlü özelliklerle buluşturmaktadır. Öğrenme eğrisi neredeyse yoktur. Ayrıca, program içerisinden eğitim videolarına ve çevrim içi dokümanlara kolaylıkla erişilebilir. Dahası, Probina Orion projeleri ProtaStructure tarafından rahatlıkla açılabilir.

ProtaStructure yapı mühendisliği projeleri yapan tasarım ofislerini hedeflemektedir. Genel kullanıcı kitlesi inşaat mühendisleridir.

ProtaDetails, inşaat mühendislerini, teknik ressamları, konstrüktörleri ve teknikerleri hedeflemektedir. Hesap yapmadan çizim yapabilme kabiliyeti, CAD özellikleri, ve hızlı mühendislik ve çizim makroları sayesinde detay çizimlerinin oluşturulmasında verimlilik arayan ofisler için vazgeçilmez bir araçtır. Ayrıca, eleman bazında analiz ve tasarım içerdiği için mühendislerin de yararlanacağı makrolar (çelik iskeleler, istinat duvarları, menfezler, kazık analiz ve tasarımı gibi) mevcuttur.

ProtaSteel ise yapılarında çelik tasarım ihtiyacı olan inşaat mühendislerini, teknik ressamları, çelik konstruktörleri ve teknikerleri hedeflemektedir. ProtaStructure’dan aktarılan 3-Boyutlu model üzerinde çelik bağlantılar otomatik makrolarla tasarlanır ve yine 3-B olarak hızlıca tanımlanır. Projeye özel otomasyon sağlanamayan bağlantılarda ise levha, kaynak, cıvata, nesne kesimi gibi modelleme araçları kullanılarak kullanıcı tanımlı bağlantılar oluşturulur; benzer noktalarda veya başka projelerde kullanmak üzere saklanabilir. Modelde yer alan elemanlara ait profiller ve eleman pozisyonları ince ayarlarla rafine edilebilir. Çarpışma kontrolleri ve pozlama (numaralandırma) işlemleri otomatik olarak yapılır. Genel konstrüksiyon çizimleri, parça ve marka resimleri otomatik olarak oluşturulabilir. Tüm 3-B veri endüstri standardı formatlara çevrilerek imalatçılar ile paylaşılabilir.

ProtaBIM, projelerinde Autodesk Revit gibi BIM platformları ile iki yönlü veri paylaşımı yaparak işveren, mimar, denetçi, elektrik ve mekanik mühendisi, yüklenici gibi diğer disiplinlerdeki proje ortaklarıyla koordinasyon sağlamak isteyen mühendisler için hedeflenmektedir. Yapı Bilgi Modellemesinin (BIM) öneminin artması ve benimsenmesiyle çoğu ülkede artık BIM formatında proje teslimi istenmektedir. Ülkeler, tekrar eden işleri azaltmak ve atık üretimini azaltabilmek adına özel ve kamu projelerinde BIM süreçlerinin işletilmesini zorunlu kılmaktadır.

ProtaStructure, yapı sistemlerinin modellenmesi, analizi, yönetmelik destekli tasarımı ve mevcut binaların değerlendirilmesi için geliştirilmiş bütünleşik çözüm paketidir.

ProtaDetails tamamen çizim odaklı bir yazılımdır. ProtaStructure modellerinden otomatik detay çizimi oluşturma ve paftalama, hazır makrolar ile istinat duvarı, çelik iskele, kazık tasarımları, merdiven, menfez, kuyu temel gibi çizimler ve akıllı donatı kütüphanesi ile çizim ve metraj imkanları yer alır.

ProtaSteel ise çelik bağlantıların otomatik veya kullanıcı tanımlı olarak oluşturulması, genel konstrüksiyon, parça ve marka resimlerinin otomatik olarak hazırlanmasına yönelik profesyonel bir çelik detaylandırma çözümüdür. ProtaStructure’da analizi ve tasarımı tamamlanmış modeller ProtaSteel’e aktarılır ve buradaki güçlü modelleme ve bağlantı makroları kullanılarak çelik detay çizimleri hazırlanır.

ProtaBIM programı, ProtaStructure modellerini, önde gelen BIM platformu Autodesk Revit ile çift yönlü olarak paylaşmanıza olanak tanır. ProtaStructure’da veya Revit’te oluşturulmaya başlanan modeli diğer programa aktararak değişiklikleri bir döngü halinde her iki programda da koordine edebilirsiniz.

Evet. Probina Orion v2013 ve daha önceki versiyon lisansına sahip kullanıcılarımız, ProtaStructure’a güncelleme yapabilir. Sahip olduğunuz versiyona ve modül seviyesine göre fiyatlar farklılık gösterebilir. Kampanyalar ve avantajlı fiyatlar için lütfen satış ekibimizle bağlantıya geçiniz veya size ulaşabilmemiz için buraya tıklayarak bize bilgilerinizi gönderiniz.

Hayır. ProtaDetails ve ProtaSteel, ProtaStructure ile birlikte yüklenir ve aynı donanım kilidiyle çalışır. ProtaDetails, tüm ProtaStructure lisans seviyeleri ile kullanılabilir. Dolayısıyla, ProtaStructure kullanıyorsanız ProtaDetails’i ayrıca satın almanıza gerek bulunmamaktadır. Ancak ProtaSteel sadece ProtaStructure Ultimate ile birlikte kullanılabilmektedir.

Evet. ProtaDetails, ProtaStructure’a gerek olmadan tek başına da kullanılabilir. Teknik çizim ile uğraşan ve CAD ihtiyaçlarına çözüm arayan ofisler rahatlıkla kullanabilir. Bu takdirde, sadece ProtaDetails için farklı lisanslar verilmektedir.

ProtaSteel istenirse tek başına alınabilir. Ancak, ProtaSteel sadece ProtaStructure’dan aktarılan modeller üzerinde çalışabilmektedir. Dolayısıyla, ofisinizdeki ProtaStructure lisanslarına ek olarak, sadece ProtaStructure modellerinin çelik detay çizimlerini oluşturmak için ilave ProtaSteel lisansları alabilirsiniz. Böylece ekibinizin lisans maliyetini düşürebilirsiniz.

Programı satın aldığınızda, satın alınan tarihteki güncel sürüme ait “kullanım hakları”nı elde etmiş olursunuz.

İyileştirmelerin yapıldığı ve yeni özelliklerin eklendiği servis paketleri sadece en güncel sürüm için ücretsiz olarak yayınlanmakta ve otomatik bildirimlerle veya e-posta vasıtasıyla size iletilmektedir.

Satın aldığınız versiyondan daha güncel bir “Ana Sürüm” yayınlandığında ise sahip olduğunuz her bir lisans için yenileme bedeli karşılığında üst versiyona geçiş yapabilirsiniz.

Ana sürümler yaklaşık olarak her yıl yayınlanmaktadır.

Lisanslı kullanıcılarımız Prota ürünlerine ait doküman ve videolara çevrimiçi bilgi bankası aracılığıyla ulaşabilmektedir.

Ayrıca en güncel sürüme sahip kullanıcılarımız e-posta ve telefon yoluyla profesyonel ekibimizden teknik destek alabilirler.

Eski sürümlere sahip kullanıcılarımıza, program teknolojilerinin değişmesi, bir çok bildirimin güncel versiyonlarda ele alınmış olması ve yüksek talepten dolayı kısıtlı destek verilebilmektedir.

ProtaStructure, ProtaDetails ve ProtaBIM programları, Prota Yazılım A.Ş. tarafından Türk mühendislerince geliştirilmektedir. ProtaSteel ise Proya Yazılım A.Ş. ve Prota Yazılım A.Ş. işbirliği ile çelik tasarım ve detaylandırma konusunda uzman bir çözüm olan Comosys altyapısı üzerinde geliştirilmektedir. Teknolojilerimizin arkasında Prota Mühendislik bilgi birikimi ve tecrübesi yer almaktadır. Aktif olarak proje yapan ve dolayısıyla mühendislik projelerindeki işleyişleri ve gereksinimleri yakından tanıyan bir ekip bulunmaktadır. ProtaStructure’ın ürettiği hesap sonuçları sayısız örnek üzerinde denenerek test edilmiştir. Programlarımız yabancı kaynaklı olmayıp, Türkiye’den yurtdışına ihraç edilen sayılı teknolojilerimiz arasında yer almaktadır. Yurtdışında da geniş bir kullanıcı tabanı bulunmaktadır.

Tüm yazılımlarımız en son grafik görselleştirme teknolojilerini kullandığından, daha iyi bir performans için OpenGL ve DirectX desteği bulunan bağımsız bir ekran kartı ile çalışmanız tavsiye edilmektedir. Yazılımlarımızda çoklu-işlemci teknolojilerini kullandığından birden fazla çekirdek desteği bulunan işlemcileri tercih etmeniz önerilir.

Yazılımlarımız 64 bit Windows 10 ve üstü işletim sistemleri üzerinde çalışabilmektedir. Program dosyalarının yüklenebilmesi ve çalışma zamanında oluşturulan analiz dosyaları için bilgisayarınızın depolama sürücüsünde en az 10 GB boş yer bulunması tavsiye edilmektedir. Çalışmanız süresince optimum performans alabilmeniz için 4GB bellek (RAM) gerekmektedir. Ancak, işletim sistemlerinin ve arka planda çalıştırdığınız diğer programların da bellek sarfiyatı göz önüne alındığında 8GB bellek önerilir.

ProtaBIM yazılımı için bilgisayarınızda Autodesk Revit programı yüklü olmalıdır. Benzer şekilde, ProtaSteel modellerini TeklaStructures programına aktarmaya yarayan Tekla IO programımız için ise bilgisayarınızda TeklaStructures programı kurulu olmalıdır. Autodesk Revit, Autodesk firmasının; TeklaStructures ise Trimble firmasının lisanslı ürünleridir. Lütfen detaylı bilgi için üreticilerin web sitelerini ziyaret ediniz.

Yukarıdakilerden daha düşük konfigurasyonlu bilgisayarlarda yavaş çalışma, grafiklerde düşük performans yaşanabilir.