Prota, İstanbul’da Düzenlediği “BIM Ve Ötesi” Sempozyumu İle Yüzlerce BIM Uzmanını Buluşturdu

19 Ekim 2018

Prota, her üç yılda bir düzenlemeyi gelenekleştirdiği “geleceğe yönelik” sempozyumlarına bir yenisini daha ekledi. 12-13 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen sempozyumun ana teması, son yıllarda inşaat sektöründe adından sıkça söz ettiren Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) teknolojisi oldu.

Aralarında Cambridge, Carnegie Mellon ve Colorado State gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinden akademisyenler, Amerika, Kanada, Avrupa ve Türkiye’den uzman konuşmacıların olduğu etkinliğe yaklaşık 500 ziyaretçi katıldı. Tasarla-Uygula-Yakala-İlerle olmak üzere 4 ana oturumda gerçekleşen ve iki gün süren etkinlikte kent mimarisi, altyapı, şehir planlaması ve dünyadaki örnekler paylaşıldı. Türkiye için bu başlıklardaki ihtiyaçlar ve çözüm önerileri anlatıldı, robotik yaklaşımlar ve geleceğe yönelik teknolojiler masaya yatırıldı. Sempozyumda paylaşılan bazı konu başlıkları ise şunlardı;

  • İnşaat ve Altyapı Yönetimi İçin Sensör ve Bilgi Modellerinin Kullanılması - Dr. Burcu Akıncı, Carnegie Mellon Üniversitesi
  • Altyapıyı Sanallaştırma - Dr. Ioannis Brilakis, Cambridge Üniversitesi
  • Yapı Endüstrisini Sayısallaştırmak: Zorluklar, Uygulamalar ve Yol Haritası - Dr. Ahmet Çıtıpıtıoğlu, TAV
  • Dünyadan BIM Projesi Vaka Çalışmaları: İnşaat Uygulamalarında ve Araştırmalarında En Son Teknoloji - Dr. Rafael Sacks, Technion – İsrail Teknoloji Enstitüsü
  • İşbirlikçi Tasarım ve Mühendislik: Geçmiş, Güncel Uygulamalar ve Olası Gelecek - Léon van Berlo, TNO

“BIM HATA PAYINI MİNİMİZE EDER”

Sempozyum ile ilgili düşüncelerini paylaşan Prota Yönetim Kurulu Başkanı Jozef Kubin ise BIM’in inşaat sektörünün geleceği olduğunu ve projelerdeki hata payını minimize ettiğini belirtti: “Basit veya karmaşık olması fark etmez, bir projenin BIM ile tasarlanması birçok olumlu sonucu da beraberinde getirir. Meydana gelebilecek sorunları önceden görme yetisi veren ve bu anlamda çözüme katkıda bulunabilecek bir sistem olan BIM, bu teknolojiden faydalanan inşaat ve tasarım firmalarına büyük rekabet gücü kazandırır. Türkiye’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ataköy- İkitelli, Kabataş Mahmutbey metro projeleri BIM ile tasarlandı. Hem daha kısa zamanda ve daha az maliyetli hem de daha ileri teknolojiyle yapılmış projeler bunlar.

Kubin, etkinlikle ilgili konuşmasına şöyle devam etti; “İstanbul Yeni Havalimanı da BIM sistemine çok güzel bir örnek aslında. Burada birçok birim BIM ile tasarlandı. 3. Havaalanı dünyanın örnek projeleri arasında yer alıyor. BIM bir teknik, bir teknoloji bir sistem. Türkiye’de inşaat sektöründe birkaç yıl içinde bu teknoloji yaygın olarak kullanılacak.”

“DEPREM HASARI TESPİTİ İÇİN ÖNEMLİ”

Cambridge Üniversitesi’nden Doçent Ioannis Brilakis de deprem sonrasında binalarda meydana gelen hasarlarda hızlı tespit için BIM teknolojisinin son derece önemli olduğunu ifade etti. Brilakis, “Haiti’deki depremi hatırlayın. Oradaki hasarı tespit etmek 3 yılı aldı. Bu çalışmamız yetkililere ‘Şu binaları boş verin. Bunlara bakın. Bunlar daha fazla risk barındırıyor’ deme imkânı veriyor ve hız kazandırıyor” dedi.

“ENERJİ TÜKETİMİ ÖNCEDEN BİLİNECEK”

Yakın gelecekte BIM teknolojisine BIM denmeyeceğini belirten Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Organizasyonunda (TNO) BIM Araştırmacısı Leon Van Berlo da tüm dünyanın bu teknolojiyi kullanmaya başlayacağını dile getirdi.

Berlo, “Gelecekte, tasarımcılar ve mühendisler yapıları tasarlarken maliyet, enerji ve iş sağlığı gibi birçok başlığı net verilerle daha sağlıklı tasarlayabilecek. Hatta konut veya mülk sakinleri-sahipleri daha oturuma başlamadan yapının ne ölçüde enerji tükettiğini bilecek” diye konuştu.