Holmz Infrastructure Limited

Nijerya’nın kalbi Lagos’ta faaliyet gösteren firmanın sahibi Olubanji Holmes, uzun yıllardır sektörde çalışmayı sürdüren başarılı bir yapı mühendisi. Holmz Infrastructure Limited’in, imza attığı başarılı betonarme ve çelik yapı projeleriyle adından söz ettirdiğini söylemek mümkün. Firma, tasarıma ek olarak inşaat ve proje yönetimi alanlarında da hizmet veriyor.

Dünyanın bambaşka bir noktasında yalnızca işini başarıyla yapmaya çalışan başarılı bir mühendisin ProtaStructure ile nasıl tanıştığını merak ediyoruz. Holmes, sorumuzu şöyle yanıtlıyor:

“Aşağı yukarı 7-8 sene önceydi, büyük bir proje almayı başarmıştık. Ancak o zaman kullandığımız yazılımlarla öyle kapsamlı bir projenin altından kalkamayacağımız ortadaydı. Biz de elimizdeki kapsamlı projede bize yardımcı olabilecek gelişmiş bir yapı mühendisliği yazılımı aramaya başladık. Aklımızdaki kriterler oldukça basitti: gelişmiş ve kapsamlı özellikler, kullanım kolaylığı ve doğru çıktılar vermesi. Tıpkı benim gibi yapı mühendisliği alanında çalışan bir arkadaşım ProtaStructure’ı önerdi. Açıkçası ilk duyduğumda böyle bir programla tanışmayı hiç beklemiyordum. ProtaStructure’ın betonarme ve çelik yapı projeleri için gereken tüm özellikleri tek çatı altında sunması beni oldukça etkiledi. Deneme lisansı alarak yazılımın işime yarayacağını düşündüğüm özelliklerini keşfetmeye çalıştım. Deneme süresi bittiğinde ise artık lisanslı bir ProtaStructure kullanıcısıydım. ProtaStructure ile uzun yıllar sürecek başarı yolculuğum böylece başlamış oldu.”

Holmz Infrastructure Limited

“Uzman yapı mühendisleri tarafından geliştirilmiş bir yapı mühendisliği yazılımı olması, ProtaStructure’ı benim için sektördeki diğer yazılımlardan ayıran en önemli faktör.”

Yapı mühendisleri müşterilerinin taleplerinin yanında mimari gereksinimleri, tasarım ve deprem şartnamelerinin hükümlerini de göz önünde bulundurmak zorundadırlar. Bu sebeple yalnızca bir yapı mühendisliği projesini tamamlamak bile oldukça yorucu ve uzun süren bir süreçtir. Sektöre yön veren gelişmiş bir BIM yazılımı olarak bilinen ProtaStructure, bir projenin her aşamasında mühendise yardımcı olacak sayısız özellik ve araç sunuyor. Dolayısıyla değerli kullanıcılarımızın her birinin ProtaStructure’ı tercih etme sebebi değişiyor. Kendisine sorduğumuzda ise Holmes, neden ProtaStructure’ı kullanmaya başladığını şu sözlerle açıklıyor:

“ProtaStructure, yapı mühendislerinin verimliliğini arttırmak amacıyla yine yapı mühendisleri tarafından geliştirilmiş bir yazılım. Bu yönüyle de benim gözümde, diğer yapı mühendisliği yazılımlarından oldukça farklı bir yerde. Yazılım ekibindeki mühendisler, mesleğin gerekliliklerini ve projelerde rastlayabileceğimiz sorunları çok iyi biliyorlar. Bu durum da sektörde faaliyet gösteren bizlere tam anlamıyla yardımcı olabilecek çözümler üretmelerini sağlıyor diye düşünüyorum.”

Holmz Infrastructure Limited

“ProtaStructure’ın modelleme özelliklerinin beni gerçekten etkilediğini söyleyebilirim.”

ProtaStructure’ın yola çıkış amacı, proje sürecinde neredeyse zorunlu hale gelen birden fazla yazılım kullanma, projeye dair model ve verileri; yapısal modelleri, analiz sonuçlarını, analitik modeli, tasarım sonuçlarını sürekli bir yazılımdan diğerine aktarma ihtiyacını çözmekti. Yapı mühendisleri olarak bu durmayan veri aktarımı zincirinin ne kadar yorucu ve hataya müsait bir süreç olduğunun farkındaydık. Bu amaçla geliştirilen ProtaStructure, bugün yapı mühendislerine modellemeden analize, tasarımdan detaylandırmaya betonarme ve çelik yapı projelerinin her adımını tek çatı altında gerçekleştirebilme imkanı sunuyor. Holmz Infrastructure Ltd firmasının kurucusu Olubanji Holmes ise ProtaStructure’ın sayısız özelliği arasında en başarılı bulduğu özelliğin, yapısal BIM modellemesi olduğunu belirtiyor.

“Modelleme süreci için sunulan özellikler gerçekten etkileyici. Üst menüde yer alan ‘Modelleme’ sekmesi altındaki komutları kullanarak betonarme ve çelik yapı elemanlarını gerçekten çok rahat bir şekilde hızlıca modelleyebiliyorum. Üstünde çalıştığım yapı projelerinin genelde en kısa süren aşaması hep modelleme oluyor. Bunun faydasını özellikle de çok katlı yapı projelerinde çalışırken görüyorum. Modellemenin aslında projenin tamamının başarısını etkilediğini düşünüyorum. Model gerçekten düzgün bir şekilde oluşturulduğunda elde edilen analiz sonuçları da tatmin edici oluyor. Biz genelde betonarme binalar üzerinde çalışıyoruz ama zaman zaman çelik kompozit yapılar tasarladığımız da oluyor. Projedeki bina türü değişse bile ProtaStructure’ın her zaman tercih ettiğimiz yapı mühendisliği yazılımı olduğunu ve bizi hiç yarı yolda bırakmadığını söyleyebilirim.”

Holmz Infrastructure Limited

“ProtaStructure beni rahatlatan bir yazılım. ProtaStructure ile gerektiğinde bir binayı kolayca yeniden tasarlayabiliyor, denemek istediğim farklı fikirleri hızlıca deneyebiliyorum.”

Yapı mühendisliği projeleri modellemenin, analizin, tasarımın veya detaylandırmanın bittiği noktada son bulmuyor. Proje tasarımla başlıyor, inşaat faaliyetleriyle devam ediyor ve aslında binanın operasyon ömrü boyunca da sürüyor. Holmes’e bir yapı mühendisliği projesinin en zor aşamasının hangisi olduğunu sorduğumuzda “İnşaat” diye yanıtlıyor.

“Açıkçası deneyimli bir mühendis olarak bir proje üzerinde çalışırken en çok dikkat ettiğim nokta sahadaki çalışmalar oluyor. Bir yapı mühendisi olarak bilgisayarımdaki model üzerinde sonsuz bir kontrolüm var ama aynısını saha için söylemek imkansız. Sahadayken projede yapılan küçük bir değişiklik bile tüm süreci kilitleyebiliyor. Bir bina inşa etmek, bazen yüzlerce insanın birlikte çalışmasını gerektiren zorlu bir iş çünkü binalar kompleks sistemler. Neyse ki bu noktada da ProtaStructure ile çalışmak beni oldukça rahatlatıyor. ProtaStructure ile gerektiğinde bir binayı kolayca yeniden tasarlayabiliyor, denemek istediğim farklı fikirleri hızlıca deneyebiliyorum. Bu imkan da sahadaki süreç için gerçekten faydalı oluyor. Ayrıca ProtaStructure’ın sunduğu gelişmiş BIM entegrasyonu ile modeli, analiz sonuçlarını ve detaylandırma sonuçlarını kolayca farklı yazılımlarla da paylaşarak doğrulayabiliyor, ProtaSteel ve ProtaDetails ile detay çizimlerini hızlıca elde edebiliyorum.”

Holmz Infrastructure Limited

“İhtiyaç duyduğum her an teknik destek ekibine ulaşabiliyor olmak harika! Prota Yazılım’ın Teknik Destek Ekibi tam bir süper kahramanlardan oluşan bir takım gibi. Yardıma ihtiyacım olduğunda güvenebileceğimi bildiğim böyle bir ekip olması inanılmaz!”

Lisanslı bir ProtaStructure kullanıcısı olan Holmes, birinci sınıf bir hizmet sunan teknik destek hizmetimizden herhangi bir sınıra takılmadan rahatça faydalanabiliyor!

“İhtiyaç duyduğum her an teknik destek ekibine ulaşabiliyor olmak harika! Yalnızca karşılaştığım sıkıntıyı veya programda yapamadığım bir şeyi anlatıyorum, teknik destek talebi oluşturuyorum ve gerçekten kısa bir süre içerisinde bana çözüm önerileriyle geri dönüş yapıyorlar. Hatta eğer önerdikleri şekilde çözmeyi kendim beceremediysem yine onlara ulaşıyorum ve uzaktan bağlantı ile adım adım ne yapmam gerektiğini hiç yorulmadan anlatıyorlar. Prota Yazılım’ın Teknik Destek Ekibi tam bir süper kahraman takımı gibi. Yardıma ihtiyacım olduğunda güvenebileceğimi bildiğim, böyle bir ekip olması inanılmaz!”

ProtaStructure lisansının avantajlarını anlatmaya Prota Destek Merkezi ile devam eden Holmes, Prota Destek Merkezi’nde yer alan geniş kütüphaneden, orada paylaşılan teknik dokümanların hem yazılımla hem de teknik konularla ilgili kendisine çok yardımcı olduğundan da bahsetti.

Olubanji Holmes ve ekibi aradan geçen uzun yıllar boyunca ProtaStructure ile sayısız başarılı projeye imza attılar. Nijerya’nın kalbi Lagos’ta ProtaStructure ile hayat bulmuş o projelerin bazılarını Proje Galerimizde görebilirsiniz.

Prota Yazılım ekibi olarak dünyanın dört bir yanından kullanıcılarımızın başarılarıyla gurur duyuyoruz. Bu başarıları internet sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşmayı da gerçekten seviyoruz. Tam da bu sebeple internet sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmelisiniz! Kim bilir belki bir gün sizin başarılarınızı da gururla dünyaya duyurabiliriz.